Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

4 Şubat Bodrum Yarışları
15 Şubat 2001, 18:18 5

4 Şubat Bodrum Yarışları

Sevgili Yelken dostlari,

4 Subat Bodrum Karada Marina'da Bodrum Yelken kulubu onderliginde yapilmis olan yarislara Meltem teknesi ile katilan yaris ekibinin bir uyesiyim.

6 kisilik yaris ekibimiz kar ve yağmura aldırmaksızın Ankaradan minibus ile çıkıp onumuzde CNN muhabirini taşiyan araç ile konvoy halinde yola revan olmustur.

Cumartesi sabaha karsi (Gece 3:00) Bodruma vasıl olup 9:00 a kadar istirahat edip 10:00 da teknemizde yarış hazırlıklarına basladık. Skipper Cağatay dunya tatlısı bir denizci ve Babası Timucin bey ise Cağatay'a bütün özelliklerini yansitmis bir deniz kurdu ve beyefendisi.

Yarış öncesi 4-5 saat yelken yaptık. Ekibimiz tamami tecrubeli amator yelkenci ve kaptan. Ben ve Volkan 50+ yaş diğer arkadaslarımız ise Mesut, Zafer, Mustafa Özgüven ve Melih 40-50 yaş arasi civa gibi olgun gençler.

Başta görev taksimatinda Melih'e piyano , Ben ve Volkan'a, Zafer ve Özgüven'le değişimli olarak Cenova iskele ve Sancak iskota ve vincleri ile Mesut' a da ana yelken, pupa palangasi, ana yelken iskotalari gorevleri ile antremanlara basladik. İlk 4-5 tramola ve kavanca atmamızdan sonra tramola suremizi 10 saniye altına nasıl indiririz tartisması sonrası biz ihtiyarlardan gorev nazik bir şekilde alınıp Zafer ve Mustafa Özgüvene verildi ve bu süreyi inanilmaz bir sekilde 3-4 saniyeye indirdik. Bu olaganustu calismayi gordukten sonra Volkan Video cekimine ben ise daha hafif islere ,GPS. saat ,dumen ,kayit tutma gibi islere kaydım.

Antreman suresince hicbir aksilikle karsilaşmadan 8-9.8 Knot surat ile Orsa , Apaz, Pupa , Ayıbacağı , Borina Seyirlerini yaptık. Düşüncemiz yarışlarda bizi kimselerin yakaliyamiyacagı yönündeydi. Tabii kazın ayağı bizlerin düşündüğü gibi çıkmadı.

Cumartesi günü Sünger'de Yelkenci dostlarimiz ile yasadiğımız güzel aksam yemeğinin sabahında Yaris komitesinden aldigimiz brifing sonrasi derecemizi kutlamak uzere almis oldugumuz siseler ve bardaklar hazir koltuk halatlarimiz fora Karaada istikametine yelken actik.

Yariş öncesi son 15 dakika içinde 1 Nolu samandıra ve hakem teknesi aksi icerisinde seyretmeye basladik ve bir ara Cağatay kaptan cenova üzerinde küçük 1-2 cm lik bir liflenmeyi görüp hemen bantlamamız geregini dile getirdi.
Bizlerin bu konudaki tecrubesizliği nedeni ile tamirin bandajla olabilecegi dusuncemiz ilk hatamiz oldu. Son 10 dakika komutu icinde bizler Anayelken ve Cenova ruzgar altinda iken cansiperane bir calisma ile Cenova mandarini asagiya alıp cenovanin iki tarafini bandajlayip problemi cozdugumuzu zannettik.

Bizim bu cabalarimiz sürerken hakem heyetinden yaklasık 20 dakikalik bir gecikme verildigini ögrendik . Normal suresi icerisinde yaris hattina yetişemiyen tekneler icin verilen bu sure bizlerde ciddi moral takviyesi oldu.

Starta baslamadan 6 dakika once iki taraflı yapıştırdığimiz Cenova boydan boya yırtıldı. Anında cenova mandarı aşagı alınıp yedek kevler ile yelken değişikliği yapildi. Start hattina son tekne olarak 8 dakikalik bir gecikmeli start ile girdik. yaklasik 8 knot sürat ile 2 nolu samandiraya dogru giderken ilk tramolada ana yelken altabaso yakasi enlemesine 2 metre genisliginde yırtıldı ve hemen 1. ci camadan vuruldu. 2 Nolu samandiraya varmadan önce ana yelkenimiz 2.camadan sonrasinda da 2 kez yırtıldı. 2 Samandiradan donerken ana yelkenimiz yoktu.
Sadece cenova ile seyreden teknemize fırtına flogunu takabilecegimiz tiyosu hakem teknesinden Timucin kaptandan geldi. Ara ki flogu bulasın , 15 dakika sonra yeni cenova ve fırtına flogu ile seyrediyoruz.

Bu çalışmalar anında özellikle Zafer ve Mustafa'nın çalışmaları görülmeye degerdi.

Fırtına floğu ile yapmış olduğumuz seyirde problem tramola da yasandı. Flog halatinin kamcı fonksiyonu ile bizleri dövmesi neticesi 2 ayrı palanga kullanarak ve önceden flok halatını aksi vince sararak dayak yemekten kurtulduk. Melih cok üzgündü piyanoda bos kalmistı ve ben simdi ne yapacam diyordu!!!

Yarışa 7-8 knot sürat ile devam edip finiş hattına İraz teknesinin 5-6 saniye ardinda vardık. Finiş hattında arkamıza baktığımızda 4 tekne vardı. Üzgündük finişe ilk giren olamadık . Sevinçliydik yarışı bitirdik.

Sevinçliydik Yaris neticeleri anons edilirken Meltem teknesinin yarışı, iç çamaşırlarını yelken yaparak yarışı bitirdigimiz anons edilmişti.

Bizlere bu guzellikleri yaşatan Bodrum karada marina yetkililerine , Bodrum yat kulübüne , Baş hakemimiz Cahit Uren'e , Bodrum Yat kulubü baskanimiz Meltem Ozer'e ve Sevgili Alp'e sonsuz teşekkürler.

Mustafa A. Öztürk

[email protected]

DENİZ OKUR YAZARLIĞI KURSU BAŞLADI.

04 Nisan 2022

Tüdav'ın InternationalOceanInstitute ile birlikte gerçekleştireceğiTürkiye'de Denizel Ekosistemin Korunması ve Sürdürülebilirliği için Deniz Okuryazarlığı Kursu başladı.

''Gelecek için Yelken Açıyoruz'' ekibi Yolculuğu Tamamladı.

24 Mayıs 2022

İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla 22 Nisan'da Hopa limanından yola çıkan ''Gelecek için Yelken Açıyoruz'' ekibi Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'i geçerek Hatay'ın Arsuz ilçesinde yolculuğunu tamamladı.

Türkiye Yelken Federasyonu 2022 Yıldızlar Kupası TECHNO 293 – IQ FOIL Yarışları Tamamlandı.

09 Mart 2022

Türkiye Yelken Federasyonu'nun 2022 yılı Faaliyet Programı'nda yer alan TYF 2022 Yıldızlar Kupası TECHNO 293 ? IQ FOIL Yarışları Göztepe Yelken Gençlik ve Spor Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

StatCounter