Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

AYK TEKNESİ YOLCULUĞU
16 Şubat 2001, 04:15 5

AYK TEKNESİ YOLCULUĞU

Merhaba aşağıda, AYK dan arkadaşlarımızla teknemi teslim alıp bodruma getirirken yaşadığımız maceraları dile getirmeye çalıştım. Bunları da hepinizle paylaşmak istedim. Herkese selamlar. Mehmet Şükrü YILMAZ

Merhabalar
4 Şubat yarışından sonraki heyecanımızı yeni yeni attım.Birazda geç döndüğümden ancak yeni yazabiliyorum. Benim için her şeyden önce çok heyecanlı bir zaman dilimiydi çünkü yeni aldığım teknem yeşil'i teslim alıp güllükten bodrum KARADA marinaya getirecektim. (Bu arada KARADA marina ve sevgili Ömer beyin kış dönemi yarışan tekneler için yaptığı indirimden de bahsetmeden geçemeyeceğim , tekrar teşekkürler.)

Teknem jeanneau sunshine 36 model 3 kamaralı bir gezi sınıfı .Çarşamba günü AYK üyeleri Mehmet Çimen Mehmet R.Çimen ve Güneş arkadaşlarımızla Ankara dan çıkıp bol yağmurlu ve yavaş bir yolculuktan sonra akşam 20.00 gibi Güllükte olduk.

Tekneye geldiğimizde hemen herşeyin hazır olduğunu battaniye ve çarşaflarımıza kadar eksiksiz bir şekilde Lale yatçılığın (tekneyi satın almış olmama rağmen) bakım ve temizlik işlerini tamamlayıp teslime hazır hale getirdiğini gördüm. Tabii belki yoktur diye yanımda getirdiğim haritalardan yangın söndürücüye kadar bir teknelik malzemeyi de yedek olsun diye yükleyince teknemiz hazır oldu.

Ben teknede kalıp ekipmanları ve tekneyi tanımaya çalışırken bizimkilerde ağdan yeni çıkmış barbunların hatırını sormaya gittiler. Akşam teknede kalıp ertesi sabah erkenden bize katılacak Cem ile birlikte Bodruma dolanmayı planlıyorduk.Sağolsun başkanımız Alp Acar (AYK) benim yalnız gitmeme gönlü razı olmadığı için Cem'e benimle gelmesini rica etmişti .

Sabah erkenden Cem arabayla 10 yaşındaki oğluyla birlikte geldi.Güneş'e Cemin arabayı geri götürme işini yıktık. Sabah 9.30 gibi liman başkanlığına başvurduk.Biraz gecikme ile transit log'umuzu alıp saat 11.00 de ancak avara olduk.

Bu arada Cem'in ufaklığın en az bizler kadar rota hesabı bildiğini gördük hatta Cem ile aralarında baştan beri İngilizce konuşurlarken bende bir şeyleri İngilizce sordum, ufaklığında cok iyi bir Türkçe ile kac derecede seyrettiğimizi sorması iyi bir espri konusu oldu.

Çok güzel ve biraz soğuk bir havada mükemmel !!! bir motor seyriyle 250 derece rotasında Yalıkavak burnuna doğru seyre başladık.Güllük koyunun kuytusundan çıktıktan sonra rüzgarın da biraz fazlalaşmaya başlaması ile yelkenlerimizi de açtık motoru kapatmadan yelken+motor 7 mil hız civarında yaklaşık bir saat yol aldık .Bu arada ilk defa gördüğüm benim cenoanın mendilimden ufakmı büyükmü oldugunu ve mendili flok diye basarsak daha hızlı gidebileceğimizi tartışırken güzel bir sagnak ve sağnakla birlikte bir yağmur bulutundan ıslanarak geçtik havada gitgide bindirmeye başladı.Motoru kapattık, 3-4 kuvvetinde bir rüzgarla sancak borda üzerine yatan teknemiz yaklaşık 7 mil hız ile yol almaya başladı. Arkadaşların kerteriz pusulası ile bir dakika da buldukları kerteriz derecesini benim iki saniyede bulmam ise iyi bir merak konusu oldu nasılmı? meslek sırrı(denizci değil bilgisayarcı).

Fener adasını geçtikten sonra gemi taşı yakınlarında rüzgar iyice bindirdi kuzucuklar iyice etrafta dolaşmaya başladı.

, Yunuslarda bizimle yarışmaya başladılar(Eh tabi yarış teknesini görünce tanıyorlar !!! ).Yalıkavak burnunun gölgesinden kurtulduğumuzda birinci camadanı vurup cenoayı da iki tur sarıp iyi bir orsa seyriyle yükselmeye başladık.Yalıkavak koyunu geçtikten sonra müthiş sağanaklarla hava iyice bindirmeye başladı hızımız 9 knot bende kara kara düşünmeye başladım.

Hava mı ?.Yok canım havanın daha artacagı belli ben azalan bira stokunu nerde yenilerim buralarda market varmı filan diye düşünüyorum.Neyse hava Ceme göre 10-15 bana göre 15-20 bindirdi Bu arada biz ikinci camadanıda vurduk. Ama rüzgar tam iğnecikten geliyor gözlerimi yağmur ve doludan açamıyorum herkes içeriden bana bakıyor , saatide 16.00 yaptık.

Bu suları her ne kadar bilsemde gps imizi unuttuğumuzdan ve gece seyri yapmak istemediğimden çoğunluğun (Kaptan)isteğine uyarak Gümüşlük koyunda gecelemeye karar verdik yine muhteşem !!! bir motor seyri ile 2-3 m dalgalar arasından koya girdik. Koyun içinde bile hava iyice sertti.Demir atıp iskeleden koltuk almak gibi basit bir plana rağmen ırgatın çalışmadığını ve demir atarkende gelen cep telefonu çağrılarına cevap vermemeyi öğrendik , koyun içinde 14m derinlikte demir atıp alargada 25 Kg Cqr ve 50 m kaloma verilmiş zinciri devamlı değişen rüzgarda taratmayı başarıp sabaha kadar nöbet tutmaya karar verdik. Gecenin ilerleyen saatlerinde duruma baktığımda kıçtan attığımız admiralti ve baştaki cqr tekneye 90 derece açı ile ve sanki kerterizler az az karaya doğru gittiğimizi gösteriyor.

Sabah 6.30 da daha hava aydınlanmadan motoru basıp rüzgarsız bir havada Bodruma 3.5 saatte vardık.Marinaya giriş yaptığımızda AYK den arkadaşlarımızı bizi beklerken bulduk. Yolculukta emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkürü borç biliyorum. Gerçekten çok keyifli ve adrenalin dolu bir seyirdi.

Mehmet Şükrü YILMAZ
Yeşil Teknesi

AKSAM Türkiye'nin ilk balık müzesini açtı

11 Ocak 2013

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü (AKSAM)'ın yaptığı çalışmaların sonucunda Türkiye'nin ilk balık müzesi ortaya çıktı.

Pro Sailing Tour 2. Sezon Heyecanı Başlıyor.

01 Mayıs 2022

Okyanus yarışlarının en heyecan verici yeni yarışmalarından biri olan Pro Sailing Tour 2. sezonunun (12 Mayıs-10 Temmuz) başlamasına sadece iki hafta kaldı.

StatCounter