Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

8 Nisan da yaşadıklarım
30 Nisan 2001, 22:11 5

8 Nisan da yaşadıklarım

Ankara Yelken Kulübü üyesi olarak 7-8 Nisan tarihleri arasında düzenlenen organizasyon ve katıldığımız yarıştan bahsetmek istiyorum.

Biraz geç yazmamın nedeni resimlerinde basılıp yazımı süslemesini istiyordum .

Cuma akşamı bindiğimiz otobüsten yağmurlu bir gecenin sonucunda toprak, çiçek kokuları ve birazda rutubetli bir hava bizi Bodrumda karşıladı.
Hemen marinaya hareket ettik. Marinada bizi başkanımız Alp bey, karşıladı. Sağolsun kendisi yerlerimizi Sisitem-1 teknesinde ayarlamış ve kamaralarımızı gösterdi. Bizde eşyalarımızı bırakarak kahvaltı yapmak üzere tekneden ayrıldık.

Kahvaltıdan sonra Alp Acar, oğlu Dinç Acar, Şinasi Şansal, Mezahim Doğan, Savaş Kesim ve bendeniz kıyafetlerimizi giyerek açıldık.
Kapulukayadaki ilk deneyimimizden sonra denizde yaptığımız çalışmalar, bizim için çok yararlı oldu.
Önce Karaadanın etrafını dolaşarak Kos adasına doğru yol aldık. Bu süre içerisinde dönüşümlü olarak teknenin kullanılmasına yarayan olayların hepsinde yer aldık.

O kadar çok tramola attık ki bir günde ellerim nasırlaştı desem abartmış olmam. Alp bey ve Şinasi bey bizi hiç boş bırakmadı Tam tamına 7 saat bir oyana bir buyana dolaştık, durduk ve trim nasıl yapılır öğrendik. Orsa ve Apaz seyirleri yaptık.
Rüzgarda zaman zaman 8-10 knot esti ve ben dümende teknenin güvertesini suya sokmayı başardım.
(Dergilerde teknelerin nasıl bukadar yattığını merak eder dururdum. Demekki yapılabiliyormuş) Saat 10 da çıktığımız seferi saat 17 sıralarında marinada noktaladık.

Kısa bir temizlik ve dinlenmeden sonra akşam yemeği için kulübümüzün ayarladığı (Yeşim Hanıma teşekkür ederiz) balık ürünleri ile donatılmış sofraya oturduk. Güzel bir sohbet ile zamanın ve yemeğin nasıl geçtiğini anlamadım.
Yemekten sonra Hadigaribarı ziyaret ettik ve nefis bir müzik ziyafetinden sonra yarınki yarışa hazır olmak için yattık.

Pazar sabahı kahvaltıdan sonra teknemizi yarışa hazırladık ve hareket ettik. Teknede görev dağılımını Kaptanımız Alp bey yaptı. Herkez görev bilinci ile yarış başladı.
Çıkışımızda aksilik bu ya tramola atarken yelken takıldı biraz zaman kaybettik ama olsun moralimizi bozmadık.
büyük bir heyecanla gözümüz yaptığımız işte ve diğer teknelerde idi.
Grubumuzdaki Farfaralla teknesi çok iyi çıkış yakaladı ve yarış sonuna kadar da yarışı önde götürdü.
Dümencimiz Diç'in kullanımı ve Şinaşi beyin Trimleri çok yerinde ayarlarla bize hiç bir tekne yaklaşamadı.
Sistem 1 teknemiz bütün tekneler içerisinde en iyi 3. zamanı ve kendi gurubunda 2. zamanı yakalamayı başarmıştır. Bunda bizim de katkımızın olması beni tabiki gururlandırmaktadır.

BIYC tarafından Meltem hn. ve Yaman beyin düzenlediği seremoni ile madalyamızı ve sertifikalarımızı aldık. Bir başka etkinlikte buluşmak üzere diyerek ayrıldık. (Yazacaklarımın sizi sıkacağı düşüncesiyle kısa kesiyorum).

Bu yazıyı hazırladığım sırada başkanımız Alp beyden gelen telefonla 22 Nisan yarışlarında Sistem 1 in birinci olduğunu ve kış Kupasını aldığını öğrendim. Kendilerini kutluyor ve bu olayları desteklediği ve bizlere yardımcı olduğu çin kendilerine teşekkür ediyorum.

Rüzgarınız bol, sağlığınız iyi, Vaktiniz bol olsun Saygılarımla

A. Suat Hisarlı
Ankara Yelken Kulübü AYK

 

DENİZ OKUR YAZARLIĞI KURSU BAŞLADI.

04 Nisan 2022

Tüdav'ın InternationalOceanInstitute ile birlikte gerçekleştireceğiTürkiye'de Denizel Ekosistemin Korunması ve Sürdürülebilirliği için Deniz Okuryazarlığı Kursu başladı.

Akdeniz'de 62 Türün Nesli Tehlike Altında

09 Aralık 2021

Akdeniz'de yüzde 10'u endemik olan 17 bin denizel türden 62'sinin neslinin tehlike altında olduğu bildirildi.

Çökertme (Fesleğen Koyu)

05 Aralık 2010

37 00'5N, 27 47'5E koordinatlarında bulunan Çökertme (Fesleğen Koyu) Gökova Körfezi'nin kuzey sahilinde Kepçe Burnu ile Karaburun arasında güzel ve geniş bir koydur. Koyda bulunan çökertme köyünden dolayı koyun ismi Çökertme koyu ismini almıştır.

StatCounter