Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

22.05.2002 Tanju
05 Haziran 2002, 22:05 5

22.05.2002 Tanju

Selam Dostlar,

33.47 N 48.24 W
Saat 03:00 yerel, Türkiye'de 10:00 olmalı. Yine nöbete kalktık. Rüzgar yok gibi. Rota 70 civarı. Civarı diyorum, çünkü rüzgarın acısınagöre bir seyler tutturmaya çalışıyoruz. İstikamet Azorlar.

Kuzeyimizde bir depression (alcak basınç), güneyimizde ise antisiklon (yüksek basınç) İkisinin ortasındaki kanalda, bulutlarla sınırlanmış, ilerliyoruz.
Barometre 1028mmHg. Dün yaklasık 8 saat motor seyri yaptık. Bu aksamda yaklaşık 3 saat.Şimdilik yelkenlere ince bir ayar yaptık, motoru kapattık. Bu tekne pupada hiç gitmiyor, yani rüzgar tam arkadan gelirken.

Yaklaşık 1 saat önce radarımızda bir tekne görüldü. Telsiz irtibatından adının Boreal oldugunu ve yaklaşık 25 mil uzaklıkta saat 04:00 UTC'de direğini kıran Therhum adlı fransız teknesine yardıma gittiğini öğrendik. Dinlemedeyiz. Gerekirse biz de gideceğiz. Tabii 25 milden telsiz bağlantısı sağlanabilirse. Rüzgarsız havada da direk kırılabiliyormuş, gerçi biz de radarreflektörünü kırdık.

Rüzgar olmadığından bumba sabit değil, sürekli oynuyor.....ek halatlarlabir yere kadar hareketini kısıtladık, başında da sürekli nöbetteyiz. Güneş doğuyor. Bugün yeğenim Sim'in doğum günü, bir de ekiptenOlivier'in. Sim'i aradık, ama kacırdık, okula gitmiş bile.
Akşam motor calıştırdığımızdan buzdolabı soğuk, yani Olivier'inşampanyası hazır.

Dünün sallantıları içinde, olta takımlarımızı düzelttik, yeniden attık deryaya.....bekledik....bekledik. sonuç yok. Kismet bugune mi bakalim? Beklerken de yakayacağımız balığı nasıl pişireceğimizi tartıştık, tartışırken açıktık, ve patatesli güzel bir omlet yedik.
İlk defa tekne sallanmıyordu. Omletin yanına şarabımızı da açtık, yanındada guneş batışı..... Sonra gaz lambamızı çıkardık, astık. Belki 1 saat boyunca 4'ümüzde konuşmadan, uyanık, oturduk. Bunlar benim icin son derece normal oldu, size anlatmamın sebebi 9.günün sonundaki halimizi tasvir etmek.

Esiyor bazen, Bazen ona
Titriyor lambanın sarı ışığı
Salınmıyor bumba
Iskotalar vurmuyor artık
Doluyor sayfalar
Azalıyor mesafe
Artıyor hasret
İşte böyle, gaz lambasında, biraz sarap.........
Bu sırada ben de yola cıkmadan tıraş oldum. 2 sene sonra yüzümüz jilet gördü, Azorlara gelirken de olurum herhalde. Bir de beyaz gömlek sakladım. Böyle mi denizci olunuyor nedir? Teknede sefil sefil otur, karagözükürken tıraş ol, beyaz temiz gömlek giy. :)))))

Hava biraz esmeye başlasa gömlek ve tişortlarımı da yıkayacağım. Deniz suyunda komili sabunla yıkıyorum. Sonrada bayrak gibi direğe basıyorum,taa yukarılara. Orada uzun sure bırakıyorum. Kuruyor, kuruduktan sonra da, bayrak gibi dalgalanması nedeniyle, içindeki kurumuş, kristallesmiştuzları atıyor. Lekeler filan cıkmıyor, ama ter, güneş kremi vs. halloluyor.

Hava iyice aydınlandı. Şimdilik bu kadar.

Sevgiyle

Osmanlı Donanması

05 Nisan 2001

Osmanlı denizciliğinin temelinde, Anadolu Selçuklu Devleti, Aydınogulları ve Karesi Beyliği gibi komşu devlet ve beyliklerin teknik ve tesirleri bulunmaktadir.

Haliç'te Dostluk Kupası Coşkusu

28 Nisan 2022

Kadir Has Üniversitesi ve Koç Üniversitesi'nin kürek takımları, 23 Nisan Cumartesi günü dokuzuncu defa dostluk için kürek çekti.

StatCounter