Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Tanju, 02.06.2002
25 Haziran 2002, 00:55 5

Tanju, 02.06.2002

Selam Dostlar,

Bu seneki pilava yetişemedik, bugün pilav değil herhalde konservelerden bir seçim yapariz. Ama 22 no.lu formamız sırtımızda olacak. Şu anki mevkimiz :
37.39 N
21.49 W
Rüzgar 20 mille esiyor. İskele kıç omuzluktan alıyoruz. Yani biraz sallanıyoruz. Ve kuzey ruzgarı oldugundan dolayı üşuyoruz. Ama en büyük dert güvertenin sürekli su altında olmasından kamaraları havalandıramıyoruz. 1-2 güne yatılamayacak kadar nemli hale gelir.

Rota : 90 derece, Cebelitarik Hız 8 mil.
Barometre bozuk, bilgi veremeyeceğim. Tek camadan vurulu, genoa ufaltıldı. Önümüzde bir soğuk hava cephesi var, sanırım oraya kadar bu hava devam eder. Sürekli 4-5 şiddetinde esiyor.

Sao Miguel adasında ekipten Patrice ayrıldı, ailevi bir sorun nedeniyle döndü, 3 kişi kaldık. Nöbetler zorlaştı. Gemi trafigi fazla, radar ve alarm sürekli açık. Uyku uyunacak an buldugumuzda uyumaya calışıyoruz. Tabii bir kişi hep ayakta. Kabinlerde uyumak oldukca zor, cok yorgun olunca uyunabiliyor. Cok gürültü var, sürekli 1001 cesit su sesi ve çesitli çarpma sesleri kabinin 4 hertarafından geliyor, bir de titreme, unutmadan teknenin yukari asağı yalpası... Bu ilginc oluyor, yatarken habire zıplıyorsunuz, aksamları hafif yemek gerekir. Zıpliyorsunuz derken Üskudar motorlarindaki gibi değil. Sagimi solumu vurarak uyandığım cok oluyor. Tuvalet, diş fırçalamak, su içmek hepsi alem....
The Race, bilhassa Vandee Globe gibi yarışlara katılanları şimdi daha iyi bir anlıyorum, video bantlari seyrederkenyüzlerindeki ifadeye anlam veremezdim... sinir değil celik lazım, inox, paslanmayanından tabii. Bir kere daha selam olsun Joshua Slocum, Bernard Moitissier, Eric Tabarly ve ismini bilmediklerime...

Sevgili Guner'le Azorlardan telefonla konusabilmiştim. Göndermiş olduğum maillerden Bodrum'da mavi yolculuk yaptığımı zannettiğini hissettim. Sevgili Guner Kardeşim, internet'e girip Beaufort cetvelinde 5 şiddetindeki havayı oku lutfen, yolculuğun da, şu ana kadar, 3 gun harici 4 şiddetinin altında geçmedi. :))))) Her neyse bu kötü koşulları boş verelim, biz yine güzel şeylerden bahsedelim.

En son mesajımdan sonra yine sert havalarla karşılaşmıştık, bu nedenle mail'lere ara vermek zorunda kaldımdı. Azorlar'in en büyük adası Sao Miguel'in Punta delgada şehrine 31.mayis günü 12h30 Utc saatiyle girdik. Kara biraz tuttu, hemen marinanin barina, oradan da duşlara gidince biraz geçti.

Şehir ve ada çok güzel, volkanik bir oluşum. 650 m.yükseklikte bir krater gölü mevcut. Tüm evler bazalt taşından yapılmış, bol sayıda küçük kilisesi, iki katlı balkonlu evleri, daracık yolları... alış veriş eksiklerimizi tamamladık, su ve mazotu fulledik.

Gümrük işlemleri sırasinda benim pasaporta taktılar, ilk defa bir Türk geliyormus, herhalde denizden.... Bu sırada marinanin barındakiler de bol bol dalgalarını geçtiler, benide fransiz zannederek, malum Senegal Fransızlari yendi ya...

Adaya yaklaşırken havanın sertligi azaldı, fakat cok sik yagmur yağmaya başladı. Yaklasik 30 mil yolumuz vardi. Ortalik bir anda orman gibi oldu, evet deniz değil orman. Yunus balıkları, kaplumbağalar, balinalar. Bir kaplumbaganin üzerinden gectik. Neyseki ona da bize de bir sey olmadı.

Balinalar muhteşemdi, etrafınızdaki 1 km.lik alanda 20 kadar balina var, ve çıkartıkları su denizin ortarasında gayzer gibi fışkırıyor. Tabii yakındanda gördüklerimiz oldu.Yanlış bilgilendirilmediysem haziran ayı balinaların çiftleşme zamanıymış, mayis ayından itibaren de hepsi Azorlar da toplanırmış. Neyse ki bizi dişi balina zannedip kur yapmaya kalkan filan olmadı.

Olivier dışardan döndü, sıra bende, nöbete...

Sevgiler

Tanju

Başkan Akdurak, Yelken İl Temsilcileri ile buluştu.

18 Mart 2022

Başkan Akdurak, 2021 - 2024 döneminde illerinde Türkiye Yelken Federasyonu'nu temsil etmek üzere görevlendirilen 27 Yelken İl Temsilcisi ile ilk tanışma toplantısını çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

StatCounter