Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

107 Yıl Sonra Keşfedilen ''Endurance'' Enkazı
11 Mart 2022, 11:17 5

107 Yıl Sonra Keşfedilen ''Endurance'' Enkazı

107 Yıl Sonra Keşfedilen ''Endurance'' Enkazı National Geographic ''EXPLORER'' Belgesel Serisinde!
Falklands Maritime Heritage Trust liderliğindeki keşif ekibi 1915 yılında batan Güney Kutbu Kaşifi Sör Ernest Shackleton’un efsanevi Endurance gemisini 107 yıl sonra keşfetti. Tarih yazan keşfe ait belgeselin çekimi için Little Dot Stüdyoları, History Hit ve Consequential ile iş birliği yapan National Geographic, bu muhteşem keşfin detaylarını “EXPLORER” belgesel serisininin bir bölümü olarak, hem Disney+ hem de National Geographic kanalında yayınlayarak seyircilerle buluşturacak. 2022 yılında yayınlanması beklenen heyecan verici belgeselin çekimlerinde kutup coğrafyacısı Dr. John Shears ve deniz arkeoloğu Mensun Bound önderliğindeki devasa bir ekip çalıştı ve su altındaki tehlikeli keşif operasyonu gerçekleşirken birçok rekor kırıldı.
 
Sör Ernest Shackleton’un Endurance gemisinin sıkıştığı ve sonrasında battığı aynı noktada modern keşif gemisinin de sıkışarak kurtarılması, bu buzlu ve çetin coğrafyanın bir yüzyıl sonra bile aynı tehlikeleri barındırmaya devam ettiğinin en büyük kanıtıydı. 

 

Belgesel hakkında National Geographic İçeriklerinden Sorumlu Başkanı Courteney Monroe, “National Geographic, keşifleri ve eşsiz hikaye anlatımı sayesinde okyanusun en derinlerinden Everest Dağı'nın zirvesine kadar nesiller boyu sadık hayranlar yaratarak, onlara dünyayı tamamen farklı şekillerde görmelerini ve onunla etkileşime girmelerini sağladı. Bu gururlu mirası devam ettirmek ve neredeyse 40 yıldır dünyanın en büyük gizemlerini araştıran ve raporlayan EXPLORER serisine katılmak için Sör Ernest Shackleton'ın kayıp gemisi Endurance'ı aramak kadar daha mükemmel bir hikaye olamazdı.” dedi.

 

Keşif Direktörü Mensun Bound ise, “Endurance'ın yerini tespit edip görüntülerini

yakalama şansına sahip olmamız bizi çok etkiledi. Bu şimdiye kadar gördüğüm en iyi ahşap gemi enkazı. Dik pozisyonda, deniz yatağında duruyor, sağlam ve muhteşem korunmuş durumda. Arkasındaki küpeştenin hemen altında ‘Endurance’ adının kazılı olduğunu bile görebiliyorsunuz. Kutbun tarihinde bu bir kilometre taşı niteliğinde.” dedi.

 

Keşif Lideri Dr. John Shears; "Endurance22 seferi amacına ulaştı. Endurance'ın keşfiyle kutup tarihine geçtik ve dünyanın en zorlu gemi enkazı keşfini başarıyla tamamladık. Ayrıca dünyanın bu bölümünde küresel iklimi ve çevreyi doğrudan etkileyen önemli bilimsel araştırmalara da imza attık.” diye konuştu.

 

Bilimin, keşfin ve hikâye anlatımının gücüne inanarak 130 yılı aşkın bir süredir dünyanın en güvenilir markalarından biri olmayı sürdüren National Geographic’in birbirinden iddialı yapımlarını Digiturk, D-Smart, KabloTV, Tivibu ve TV+ platformlarından izleyebilirsiniz.

Radyo İstasyonları

05 Ocak 2001

Ege ve akdeniz'deki

Deniz Taksiler Seferlere Başladı

02 Aralık 2021

İBB'nin deniz taksileri yolcu taşımacılığına başladı.

StatCounter