Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Türkiye'nin ilk iklim davası kurutulan Marmara Gölü için açıldı.
26 Mart 2022, 15:42 5

Türkiye'nin ilk iklim davası kurutulan Marmara Gölü için açıldı.

Manisa'da kurutulan Marmara Gölü'nün balıkçıları gölün kurumasından sorumlu tuttukları devlete dava açtılar. Dava, Türkiye'nin ilk iklim davası olma özelliğini taşıyor.


Manisa’nın Gölmarmara ilçesindeki Marmara Gölü, 2011 yılından beri yüzey alanının yüzde 98,18'lik bir kısmını kaybetti. Neredeyse tamamen kuruyan gölde balıkçılık tamamen biterken, göldeki kurumalar nedeniyle çevredeki tarımsal üretim de ciddi oranda zarar gördü.

Balıkçı kooperatifinin avukatlarından Cem Altıparmak açılan davaya ilişkin değerlendirmesinde “Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadeledeki sorumluluklarını görünür kılmak ve bu sorumluluklara aykırı davrandığını tespit ettirmek için, bu davayı bir iklim davası olarak açtık. Bu davada, devletin hatalı ve plansız su politikalarının gölün kurumasına yol açtığını, sorumluluğun tamamen idarede olduğunu ve bunun sonucunda ortaya çıkan zararlardan da idarenin sorumlu olduğunu ispatlayacağız.” şeklinde konuştu.
Alıntı Gazete Duvar

TAYK, açılışı 16-17 Nisan tarihlerinde Ferko Komodorlar Kupası ile yapacak.

15 Nisan 2022

16 ve 17 Nisan tarihlerinde Ferko ana sponsorluğunda iki gün olarak planlanan etkinlikte 2'si şamandıra, biri coğrafi olmak üzere 3 yarış planlandı.

Ukrayna'dan 199 Türk denizciden 26'sı tahliye edildi.

04 Mart 2022

Ukrayna'dan 199 Türk denizciden 26'sı tahliye edildi.

StatCounter