Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Serseri Mayın Talimatı
02 Mayıs 2022, 15:59 5

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Serseri Mayın Talimatı

 Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın konuyla ilgili bildirimi üzerine

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Deniz Ticaret Odası ile armatör birliklerine gönderilen yazıda, Karadeniz’de mayın tespiti halinde Türk Radyo’ya, Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne, Deniz Kuvvetleri Harekat Merkezi ve Sahil Güvenlik Harekat Merkezi’ne haber verilmesinin istenildiği anımsatıldı.

Ukrayna tarafından dökülen mayınların bir kısmının fırtına nedeniyle “serseri (sürüklenen) mayın” haline gelebileceği belirtilerek, gemicilerden de sürece yardım etmeleri, mayın ihbarlarında azami derecede detaylı bilgi ve mümkünse fotoğraflı bildirim yapmaları istendi.

Rus istihbarat servisi FSB, Ukrayna açıklarına döşenen deniz mayınlarından 420’sinin bağlantılarından koparak Karadeniz’in batısı ve Boğazlar’a doğru sürüklendiğini açıklamıştı. Ukrayna Denizcilik İdaresi Başkanı Viktor Vyshnov  ise “Bu Rus tarafının yaptığı bir dezenformasyon. Sözde mayın tehlikesinden bahsederek Karadeniz’in ilgili bölgelerini gemi trafiğine kapamak istiyorlar” ifadesini kullanmıştı. Ancak Türk karasuları ile Romanya açıklarında görülen 5 adet serseri mayın etkisiz hale getirilmişti.

Kaynak Milliyet Gazetesi

Engin Sili Kupası Tamamlandı.

19 Nisan 2022

İstanbul Yelken Kulübü'nün düzenlediği Engin Sili Kupası 16 ? 17 Nisan 2022 tarihlerinde 4 ilden 16 kulübün 200'e yakın sporcusunun katılımı ile gerçekleşti. Cumartesi gününü rüzgarsız geçiren sporcular, Pazar günü kuzeyli rüzgarın hakim olduğu havada 2 yarışı tamamladılar.

StatCounter