Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Ahşap Tekne İmalatı yapıyorlar
04 Ocak 2010, 15:04 5

Ahşap Tekne İmalatı yapıyorlar

Sinoplu bayanlar tarafından üretilen ahşap tekne modelleri, aranan hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Sinop Cezaevi'nde 1940'lı yıllarda tutuklu denizcinin ilk olarak yapmaya başladığı, ondan gören bazı mahkumların da hobi olarak yapıp dışarıdaki tanıdıklarına yolladığı maket tekneler, daha sonra kurulan ABD üssündeki çalışanlar tarafından ilgi görünce, hediyelik eşya olarak üretilmeye başladı.

İlk zamanlar Sinop'a gelen yolcu gemilerine yönelik satışlar geçim kaynağı olunca, zaman içinde maket tekne yapımı yeni bir sektör oldu.

Maket tekne ustası Reyhan Ülgen, bu işin geçmişinin cezaevine dayandığını belirterek, "Cezaevindeki mahkumların amatörce yaptıkları ahşap yelkenler zaman içerisinde Sinoplular arasında yaygınlaştı ve birçok aile 'kotra' diye tabir edilen tekneleri yapmaya başladı. Biz donatım kısımlarını yapıyoruz. Tekneler bizim elimizde hayat bulduktan sonra müşterilerimize sunulmakta." dedi.

Ürünler çok renkli ve canlı olduğundan büyük ilgi gördüğünü ifade eden Ülgen, "Tekne modellerimizi uluslararası fuarlarda tanıtmaktayız. Akdeniz ile Ege bölgelerinden büyük ilgi görmekte. Talebi karşılamak için yoğun şekilde çalışmaktayız. Bayanlar olarak işimizi severek yapıyoruz ve tüm bayan arkadaşlara tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

Kadriye Baş ise bu işi 10 yıldan bu yana severek yaptığını, diğer bayanları da bu işi yapmaya davet ettiğini dile getirdi.

Training Regatta Duyurusu

06 Nisan 2022

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından organize edilen 29 Mayıs - 03 Haziran 2022 tarihleri arasında Bodrum'da düzenlenecek olan aynı zamanda 2022 Optimist Dünya Şampiyonasına hazırlık yarışı niteliğii taşıyan "TYF Training Regatta" yarışlarına geri sayım devam etmektedir.

Çatışmayı Önleme

19 Ocak 2001

Sancak tarafımızda seyreden bir geminin kırmızı ışığını ,yani iskele bordasını görüyorsak, yol hakkı onundur. Rotasından çıkmanız gerekir.

Harita Üzerinde Dip Ve Kıyı Özelliklerinin Gösterilmesi

12 Mart 2001

Bir haritaya bakıldığında kıyı veya bölgenin genel Sekli yanında birçok kısaltma ve semboller göze çarpar. İşte haritanın okunması demek bu işaretlerin ve kısaltmaların ne anlama geldiğinin anlaSılıp yorumlanması demektir. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

StatCounter