Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Lakerda
20 Şubat 2001, 05:39 5

Lakerda

Malzeme:
1 ad. torik
tuz
Yapılışı:

Toriği balıkçınıza ayıklatıp alın. Sırt ve yan yüzgeçlerini kesin. Balığın baş tarafını yan yüzgeçler hizasından, kuyruk tarafını da kuyruğun başladığı yerden 4 ila 5 santim yukardan kesip ayırın. Kalan kısımları yaklaşık 3 parmak kalınlığında halka takozlar tarzında doğrayın. Lakerda yapmaya uygun kısımlarda kalan bağırsakları iyice temizleyin. Balığı soğuk suda 15-20 dakika bekletin ve suyunu değiştirin. Bu işlemi 5 sefer yapın. İliğin içindeki pıhtılaşmış kanı bir tel veya çöp yardımıyla iyice temizleyin. Balıkta hiçbir şekilde kan veya kan pıhtısı kalmamalıdır. Bu işlemleri yaptıktan sonra tekrar yıkayıp kevgire alın ve 4 saat bekletin.

Temin ettiğiniz bir tenekenin dibine bir parmak kalınlıkta tuz serpiniz. Balıkların her tatafını tuzlayıp tenekeye istif rediniz ve üzerini tuzla örtünüz. Üzerine bir tahta veya tabak koyup onun üstüne bir ağırlık yerleştiriniz (temiz bir taş olabilir).

Servis yapmadan önce lakerdaları yıkayın bir süre elma sirkesinde bekletin. Derisini ve siyah etlerini keskin bir bıçakla ayırdıktan sonra dilimleyin. Üzerine zeytinyağı ve limon sıkın.

Not:

Sofra tuzu yerine iri çekilmiş sanayi tuzu kullanılması tavsiye olunur.
Tuzlama 15 günden fazla saklanacaksa salamurasını 15 günde bir yenilemek gerekir.
Ege'de "tombik" adında palamutu andıran bir balık satılmaktadır. Bu balık sırtının alacalı olması ve kuyruk tarafındaki üç siyah nokta ile tanınır. Lakerdası kesinlikle yapılmamalıdır.
Bu yemeğe uygun diğer balıklar:
Palamut (ama torik gibi olmaz)

Erden Eruç Filipinlere Ulaştı.

25 Mart 2022

Erden Eruç Eruç, Pasifik geçişine geçen yıl Haziran'da başladı, geçen yıl Eylül'de Waikiki'ye, bu yıl Şubat'ta Guam'a ve şimdi de, FilipinlerinLegazpi Şehri'ne vardı.

Bacardi Cup Miami Etkinliği Başladı

07 Mart 2022

6-12 Mart 2022 tarihleri arasında ' Bizimle Yelken Açın' sloganıyla

23 Yıl Sonra İlk Kez

04 Kasım 2021

Hollanda'da Bir Denizaltının Üzerinde Bulundu.

StatCounter