Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Alabalık - Çin Usulü
10 Eylül 2001, 12:33 5

Alabalık - Çin Usulü

(4 Kişilik)
Malzeme:

4 adet alabalık (yaklaşık 1 kg)
1 çorba kaşığı sıvı yağ
1 demet taze soğan
10 adet mantar
1 parça taze zencefil (1/2 kibrit kutusu büyüklüğünde)
1 adet yeşil sivri biber (küçük boy)
2 çorba kaşığı soya sosu
2 çorba kaşığı beyaz şarap

Yapılışı:

Balığı boylamasına fileto çıkarın. Her iki yanını tuz ve karabiberleyip 20 dakika kadar dinlendirin.

Balıkların tamamını alabilecek ve üstünü kapabilecek büyüklükte aluminyum folyoyu fırın tepsisine serin. Hafif yağlayıp balık filetolarını yerleştirin. Bu arada fırını 180oC'a ısıtın.

Bir tavada yağı kızdırın. Taze soğanı yaklaşık 2.5 cm boyunda doğrayın, sonra her parçayı boylamasına dörde bölün. Yeşil birerin kapağını kesin, çekirdek yuvalarını çıkarıp,aynen soğanlar gibi, 2.5 cm boyunda ince şeritler halinde doğrayın. Mantarları da büyüklüklerine göre ikiye veya dörde bölün. Zencefili küçük parçalar halinde doğrayın. Tamamını tavaya koyun, şarap ve soya sosunu da ilave edip 5 dakika kadar çevirerek kızartın.

Karışımı folyadaki balıkların üzerine eşit tarzda dökün, folyonun üstünü ve kenarlarını kapatıp fırında 45 dakika pişirin.

Folyolardan çıkarıp tabaklara alın ve sıcak servis yapın.

Not:

İsterseniz her balığı ayrı folyoya sarabilirsiniz. Serviste kolaylık olur. Kullanılacak şarap esasen pirinç şarabıdır. Bulunamazsa beyaz şarap veya yarısı kadar üzüm sirkesi kullanılabilir.
Tavada kızartma için derin ve dibi yuvarlak olan Çin tavası "vak" veya benzeri tavsiye olunur.

Sardalya Balığı

05 Aralık 2010

Clupeidae familyasından olan sardalya balıklarının denizlerimizde yaşayan belli başlı türleri Sardina pilchardus ve sardinella aurita bilimsel adları ile tanımlanırlar. Sardalyalar memleketimizde gezici balıklar arasında sayılırlar.

İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatıldı.

12 Şubat 2022

İstanbul Boğazı girişinde makine arızası yapan Liberya bayraklı CHENG MAY isimli yük gemisi için kurtarma botları devreye sokuldu. İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatıldı.

StatCounter