Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Motorunuzda sorun mu var?
29 Temmuz 2003, 09:52 5

Motorunuzda sorun mu var?

Teknenizde dizel motorunuz mu var.Eğer öyleyse bir gün marşa bastığınızda motorunuzun çalışmadığını görebilirsiniz.
Bir kez daha marş,tekrar marş,tekrar,tekrar... olmuyor mu? Marşa basmayı bırakın yoksa akünüzü bitireceksiniz.Eğer motorda başka bir arıza yoksa (anlamanın en kolay yolu eksoz gazına bakmaktır.
Çıkan gazlar ve rengi motor konusunda bilginiz varsa arızayı arayacağınız yeri size söyleyecektir.Tabi bir de motorun sesi.

Neyse konumuza dönelim.) Motorun hava yapması ile yakıta karışan suyun temizlenmesi aşağı yukarı aynı işlemleri gerektirdiğinden birbirinden bağımsız bu iki konuyu tek bir konu gibi anlatmaya çalıştım. Öncelikle yapacağınız ilk iş yakıt deposunun altında bulunan (bulunması gerekli) pislik tahliye tapası da denen kör tapayı yavaşça gevşetip akan sıvının rengini kontrol etmektir.
- Gelen sıvının rengi siyah-kahve karışımı ise yakıt deponuzu uzun zamandır temizlemediğiniz için pislik birikmiş.Bırakın aksın.
- Gelen sıvının rengi beyaza çalıyorsa veya renksiz,saydam ise müjde deponuzda su var.İşte sorununuzun kaynağı bu.(su mazottan daha ağır olduğundan kısa bir süre sonra dibe iner,mazot suyun üzerinde kalır.) Yine bırakın aksın.
- Gelen sıvı bir müddet sonra mazota benzemeye (kabaca bira veya zeytinyağı rengi) başlamalı,eğer deponuz boşaldığı halde başlamazsa mazotu aldığınız o herif için iyi şeyler düşünmeyeceğiniz kesin.Biz geldiğini umut ediyoruz:
Kör tapayı tekrar dikkatlice sıkın ve etrafını silerek sızdırmadığından emin olun. Şimdi sıra yakıt deposundan çıkıp filtreye gelen kısmı temizlemeye geldi.

Yakıt filtresini yerinden söktükten sonra yakıt deposu çıkışındaki vanayı açıp temiz yakıtın geldiğine emin olunca (bu arada filtrenin takıldığı kütüğü de temizlemelisiniz.) vanayı kapatıp yeni bir yakıt filtresi takmalısınız.
Çünkü filtre sudan dolayı (şişecektir) bozulacaktır.Daha sonra filtre çıkışını takip ederek yakıt pompasına geleceksiniz.Pompa üzerinde bulunan tahliye çıkışından yine temiz mazot geldiğini görüp çıkışı kapatın.

Sıra geldi enjektörlere:

Enjektörleri ister sırayla yerlerinden söküp temiz mazot dolu bir kapta yıkayabilir,isterseniz sökmeden enjektörlerin üstündeki bağlantıları ( pompadan çıkıp gelen boru ) birer birer gevşettikten sonra (etraflarına mazotun etrafa sıçramasını önlemek için üstüpü veya bez sarmalısınız ) marşa basın.Bir müddet sonra köpürerek gelen hava bitip temiz mazot gelince sıkıp diğer enjektöre geçin.
Oleyy motor çalışmaya başladı .Bir müddet motoru stop etmeden rölantide çalıştırmaya devam edin.İşte hepsi bu kadar.

Önemli notlar.

- Motor yağını kontrol edin (karterdeki) yağda fazlalaşma varsa yağa yakıt karışmış demektir. Yağı ve yağ filtresini değiştirmeden asla motoru çalıştırmayın. Motor birkaç kez (birkaç saat) çalıştıktan sonra stop halindeyken yağı kontrol edin.Bu kontrolleri sıkça tekrarlayın.Yine fazlalık beliriyorsa motorunuzun sökülüp bakım yapılması gereklidir.
- Motor yağı motor sıcakken boşaltılmalıdır.
- Eğer yağ basınç göstergeniz varsa seyir halindeyken onu sıkça kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
- Motorunuzdaki yağ ve yakıt filtrelerini mutlaka ikinci yağ değişiminde değiştirmeye özen gösteriniz.

Bu motor konusu bitmez....

Feridun TUTUMLU

Yalıkavak

03 Haziran 2001

Bodrum yarımadasının en geniş ve en güzel koylarından biridir. Bodrum'a 18 km. uzaklıktadır. Çevresinde mandalina bahçeleri bulunmaktadır.

51.Trofeo S.A.R. Princesa Sofia Tamamlandı.

11 Nisan 2022

28 Mart - 10 Nisan 2022 tarihleri arasında Mallorca-İspanya'da düzenlenen 51.Trofeo S.A.R. Princesa Sofia sona erdi.

Ukrayna'dan 199 Türk denizciden 26'sı tahliye edildi.

04 Mart 2022

Ukrayna'dan 199 Türk denizciden 26'sı tahliye edildi.

StatCounter