Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Yazar Hakkında

20 Nisan 2021, 00:03

Biyoteknoloji Nedir?

Başlıca amacı insan hayatının kalitesini artırmak olan ve hayatımızın bir parçası haline gelen biyoteknoloji, kısaca canlı organizmaların hücrelerinde bulunan fonksiyonları incelemek ve değiştirmek için kullanılan tekniklerdir. Bir başka deyişle biyoteknoloji, bitki, hayvan ve mikroorganizmaları DNA teknolojisi ile geliştirmeyi amaçlar. Kendiliğinden var olmayan ya da ihiyaçlarımızı karşılayacak kadar bulunmayan maddeleri daha fazla üretmek amacı ile kullanılan teknolojilerin tümüdür.

Biyoteknoloji

Biyoteknoloji birçok sektörde kullanılmaktadır. Günümüzün hem teknolojik hem bilimsel alanda en önemli faaliyetleri arasında yerini almıştır. Biyoteknoloji, modern teknolojinin doğa bilimlerine uygulanmasını kapsar. Bilgisayar, makine, elektrik-elektronik mühendisliği gibi mesleklerden yararlanarak biyoteknoloji alanında birçok gelişme sağlanmıştır.


Biyoteknoloji Hangi Alanlarda Kullanılır?


Biyoteknoloji uygulamaları, biyokimya, moleküler biyoloji, hücre biyolojisi, mikrobiyoloji, immünoloji, enzimoloji, protein mühendisliği, biyoproses teknolojileri gibi birçok alanı içersinde bulundurur. Biyoteknolojinin sanayi, tarım, hayvancılık ve sağlık gibi sektörlerdeki gelişmelerde büyük rolü vardır. Hayatımıza birçok faydası olan biyoteknolojinin aynı zamanda zararları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, doğal denge ve döngülerde bozulmalar, ekosistem üzerindeki olumsuz etkiler, genetiği değiştirilmiş meyve ve sebze üretimi, çevre kirliliği ve toksik atıklar meydana gelmesi, biyolojik silah yapıı gibi olaylardır.


Biyoteknolojinin Sağlık Alanına Yararları Nelerdir?


Biyoteknolojinin, erken tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde önemli bir yeri vardır.Meydana gelebilecek salgın ve bulaşıcı hastalıkların ve kanser gibi ölümcül olabilecek zorlu hastalıkların erken teşhis edilmesine faydaları olmuştur. Ayrıca kanser hastalığında gen tedavisinin geliştirilmesini sağlamıştır.Genetik hastalıkların azalması ve önlenmesi için kök hücrenin saklanmasında ve üretilen ilaçların geliştirilmesinde de kullanılır. Biyoteknolojik ilaçların enfeksiyon, otoimmün ve onkoloji hastalıklarının tadavileri başta olmak üzere, birçok alanda kullanıldığı bilinmektedir. Aşı sektöründe, DNA, sentetik peptid, rekombinant aşı endüstrisinin gelişiminde kullanılır. Büyüme geriliği gibi sorunlara fayda sağlayacak, bulaşıcı hastalıklara karşı koyacak proteinlerin ve bazı hormon, antikor, vitamin ve antibiyotiklerin üretilmesinde kullanılır.

 

Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması

11 Mart 2022

GYHİB'in her yıl organize ettiği ve artık gelenekselleşen ''11. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması''nın konusu ve kuralları belli oldu.

Port Bodrum Yalıkavak

03 Kasım 2010

Port Bodrum Yalıkavak Marina Plus, Akdeniz ve Ege Denizinin tertemiz sularının birbirine kavuştuğu doğal bir koyda, gerek eşsiz mimarisi, doğası, gerek yapım aşamasında kullanılan...

StatCounter