Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Yazar Hakkında

20 Nisan 2021, 00:05

Yoganın Faydaları Nelerdir?

Yoga stres hormonu olan kortizol salgılanmasını azaltır bu genel sağlığınızı iyileştirir. Günde sadece 15 dakikalık yoga pratiğini yapmak sizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak rahatlatacaktır. İşte Yoganın faydaları;

yoga

Esnekliğinizi Geliştirir

İlk başa yapmak için çok esnek olmanıza gerek yok. Eğer düzenli bir ay boyunca yoga yaparsanız esnekliğinizi artıracaksınız.

Sizi güçlendirir

Günlük yoga pratiği, vücut kaslarınızı germeye ve geliştirmeye yardımcı olur. Bazı popüler pozlar aynı anda kollarınızı, bacaklarınızı, omuzlarınızı ve karın kaslarınızı güçlendirmeye çalışır.

Duruşunuzu Düzeltir

Günlük yoga, duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olarak daha uzun yürümenizi ve masanızda daha dik oturmanızı sağlar. Sırt ağrısı gibi yanlış vücut duruşunun neden olduğu ağrıları hafifletir.

Kilo Verin

Günlük düzenli olarak yapılan yoga metabolik sistemi hızlandıracak ve yağ yakmaya yardımcı olarak kilo vermenizi sağlayacaktır. Günlük yoga, vücudunuzdaki hormonal dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olabilir ve bu da vücut ağırlığınızı normalleştirebilir.

Stresi Azaltın

Pek çok iş yeri artık öğle vakti yoga seansları sunuyor, çünkü yoganın inanılmaz bir stres giderici olduğu gösterildi. Her yoga egzersizi, hatta günlük kısa bile olsa, üç unsurdan oluşmalıdır; pozlar, nefes alma ve meditasyon. Çalışmalar, üç unsuru düzenli olarak uygulayan kişilerin kalp atış hızı değişkenliğini (HRV) daha iyi düzenleyebildiğini göstermiştir.

Uykunuz Daha Verimli Olsun

Yoga yapmak sizi rahatlatır ve uykunuzu daha dinlenmiş ve güzel bir şekilde almanızı sağlar.

Bağışıklığınızı Güçlendirir

Yoga, vücudunuzdaki stres hormonu düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve sinir sistemini sakinleştirir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma da düzenli bir uygulamanın sitokinler gibi proinflamatuar belirteçlerin seviyesini düşürerek vücuttaki kronik inflamasyonu azalttığını ortaya koydu.

Konsantrasyonuz Geliştirir

Yoga pozları ve meditasyon, nefesinize konsantre olmanızı gerektirir. Bu nefesinizi gözlemleme süreci zihninizi sakinleştirir ve zihinsel olarak daha rahatlamanızı sağlar. Bu zihinsel istikrarın bir sonucu olarak, daha hızlı olarak öğrenebilir ve öğrendiklerinizi daha kolay hatırlamanızı sağlar. Sabahları sadece birkaç dakika meditasyon yapmak, gün boyunca daha iyi konsantrasyonla sonuçlanabilir.

 

Yazarın Diğer Yazıları

BİR ASTRONOTUN GÜNLÜK YAŞAMI

20.04.2021 00:08:39 2

Progeria Sendromu Nedir?

20.04.2021 00:06:22

Biyoteknoloji Nedir?

20.04.2021 00:03:40

Dünyanın en eski ahşap çapası İstanbul'da bulundu

30 Mart 2013

Barındırdığı tarihle pek çok bilim insanının araştırma yapmasını sağlayan İstanbul kıyılarında dünyanın en eski ahşap çapası bulundu

MARINTURK – İSTANBUL PENDİK MARİNA

18 Mart 2018

Asya ile Avrupa arasında, tarihin ve uygarlığın dönüm noktalarının yaşandığı, insanlık mirasının yüzyıllar boyu kuşaktan kuşağa taşınmasında ev sahipliği yapan, dünyanın gözbebeği İstanbul'un renkli sahili Pendik'te kurulu olan marina, Büyükada'ya sadece 6 deniz mili mesafede.

StatCounter