Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Yazar Hakkında

06 Nisan 2022, 22:22

TÜRKİYE DENİZLERİNDE YAZ, KIŞ HAVA DURUMLARI


Yaz Mevsimi :

Yaz mevsiminde İç Anadolu alçak basınç merkezidir. Daha geniş ve etkili bir alçak basınç merkezi de Basra Körfezi üzerinde bulunduğundan Asor Adaları üzerinden bulunan ve Avrupa'ya doğru genişleyen yüksek basınç merkezi yukarıda belirtilen alçak basınçlara yöneldiğinden yaz aylarında Marmara, Karadeniz ve Ege'de rüzgarlar kuzeyden eserler ki, bu rüzgarlar bu rüzgar genellikle poyraz rüzgarı olup serin ve kurudur.

Ayrıca bazı yerlerde yine özellikle sabahleyin saat 9/10'da başlayan ve akşamları yaklaşık olarak saat 18:00'de kesilen deniz meltemi ya da İzmir'de söylendiği gibi "İmbat" rüzğarları çok etkilidir.

Geceleri ise karadan denize doğru kara meltemleri eser. Denizden karalara doğru esen meltemler nemli olduğundan yaz aylarında Karadeniz, Marmara ve Ege kıyılarında nem oranı önemli derecede artar.

Kış Mevsimi :
Kış mevsiminde, Anadolu da kış hüküm sürdüğünden burada yüksek basınç vardır. Doğu Avrupa ülkelerinden ülkemize doğru gelen karayel, yıldız ve poyraz rüzgarlar ‘ına neden olur.

 Ayrıca Anadolu yüksek basıncından kıyılara inen rüzgâr yüksekten alçağa doğru ısındığından kıyılarımıza dağlardan sıcak havalı sert rüzgarlar da esebilir. Güney denizlerimizden oluşan alçak basınçlar. bu bölgelerde lodos rüzgârlarına neden olur.

Yelkenci.org içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve izinsiz kopyalanamaz,başka yerde yayınlanamaz © Copyright

Fotoğraf: Selman Dündar © Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Türkiyede Akıntılar

Akdeniz buharlaşmadan dolayı kaybettiği su miktarının ancak üçte birini, buraya akan nehirlerden temin eder.

16.04.2022 08:16:03

İstanbul Boğaz'ında seyir

Haydarpaşa mendirek çakarı - Dolmabahçe Sarayı rotası, Sarayburnu-Ortaköy hattı aşılana kadar, hızlı yolla geçilir, daha sonra normal seyir ile Ortaköy'e ve (pislik nedeniyle) Galatasaray adası iskelede Akıntıburnu'na yaklaşılır.

30.03.2022 22:47:14

Yiğit Yalçın Çitak Portekiz'de 1.Oldu

21 Aralık 2021

13-17 Aralık tarihleri arasında Portekiz'de düzenlenen 4th Portugal Grand Prix Round 1'de Milli Sporcumuz Yiğit Yalçın Çitak ILCA 7 U21 kategorisinde birinci oldu.

Seyirler

26 Kasım 2010

Rüzgarın yelkene ana yönlerden geliş açılarına göre ''seyir'' terimi üretilmiştir.Yelkencilikte en genel olarak üç tip seyir vardır

StatCounter