Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Yazar Hakkında

08 Mayıs 2022, 14:15

SART nedir?

Acil durum sistemlerinin başka bir çeşitidir. EPIRB gibi uydular aracılığı ile sinyal gönderme özelliği yoktur. Tek görevi, yardım talebi yapan geminin yerinin, rahatça bulunmasını sağlamaktır.

SART nasıl çalışır?

SART üzerine gelen radar sinyallerini, güçlendirerek geri gönderir. Bir diğer anlatım ile aktif radar reflektörüdür. Çevresinden gelen radar sinyallerini, geri yansıtarak, bulunmayı kolaylaştırır. Üzerine radar sinyal, gelmediğinde bekleme durumuna geçer. 96 saat bekeleme (standby) süresi vardır.

Gemi terk edilmek zorunda kalındığında, can salına alınmalıdır. Yaklaşan yardıma gelecek deniz araçlarına, yer konusunda büyük kolaylık sağlar.

EPIRB ile SART birlikte çalışır. EPIRB ile gönderilen ilk uydu sinyalinden sonra yaklaşan gemilere SART ile radar sinyali geri yansıtılır.

SART nasıl görünür?

Diğer gemilerin radar ekranında, SART kesikli çizgiler halinde görülür. Bunun sonucunda yardım talebi olan deniz taşıtı rahatlıkla fark edilebilir. Yardım ulaşılacak yere çok daha kolay bir ulaşım imkanı sağlar. SART, radar ekranında, 12 nokta olarak görülür.

SART nasıl konumlanmalıdır?

Aktif bir radar yansıtıcısı olan SART, ne kadar yüksekte konumlanırsa o kadar verimli çalışacaktır. O yüzden SART’ı, en az bir metre yukarıda konumlandırmak, acil durumda daha faydalı olacaktır.

 

 

Ateş Akdoğan© Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Navtex Nedir?

30.04.2022 12:52:29

EPIRB nedir?

24.04.2022 17:59:38

AIS nedir?

17.04.2022 11:57:38

Depremin İzleri Deniz Altında Duruyor

19 Ağustos 2021

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde, 17 Ağustos 1999 depreminde meydana gelen hasarın izleri yıllar önce silinirken, Değirmendere'de denize çöken alanın kalıntıları ise su altında tüm gerçekliğiyle duruyor. Dalış eğitmeni Murat Kulakaç, suya her daldıklarında deprem anını tekrar yaşadıklarını, deniz altında hala depremin izlerini ilk günkü gibi gördüklerini söyledi.

İklim Değişikline Dikkat Çekmek İçin Hopa'dan Hatay'a Yelken Açtılar.

27 Nisan 2022

"Geleceğe Yelken açıyoruz" sloganıyla, iki yelkenci yaşanan iklim değişikline dikkat çekmek için Hopa'dan Hatay'a yelkenli tekne ile yolculuğa çıktı.

Erden Eruç Filipinlere Ulaştı.

25 Mart 2022

Erden Eruç Eruç, Pasifik geçişine geçen yıl Haziran'da başladı, geçen yıl Eylül'de Waikiki'ye, bu yıl Şubat'ta Guam'a ve şimdi de, FilipinlerinLegazpi Şehri'ne vardı.

StatCounter