Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

Yazar Hakkında

08 Mayıs 2022, 14:15

SART nedir?

Acil durum sistemlerinin başka bir çeşitidir. EPIRB gibi uydular aracılığı ile sinyal gönderme özelliği yoktur. Tek görevi, yardım talebi yapan geminin yerinin, rahatça bulunmasını sağlamaktır.

SART nasıl çalışır?

SART üzerine gelen radar sinyallerini, güçlendirerek geri gönderir. Bir diğer anlatım ile aktif radar reflektörüdür. Çevresinden gelen radar sinyallerini, geri yansıtarak, bulunmayı kolaylaştırır. Üzerine radar sinyal, gelmediğinde bekleme durumuna geçer. 96 saat bekeleme (standby) süresi vardır.

Gemi terk edilmek zorunda kalındığında, can salına alınmalıdır. Yaklaşan yardıma gelecek deniz araçlarına, yer konusunda büyük kolaylık sağlar.

EPIRB ile SART birlikte çalışır. EPIRB ile gönderilen ilk uydu sinyalinden sonra yaklaşan gemilere SART ile radar sinyali geri yansıtılır.

SART nasıl görünür?

Diğer gemilerin radar ekranında, SART kesikli çizgiler halinde görülür. Bunun sonucunda yardım talebi olan deniz taşıtı rahatlıkla fark edilebilir. Yardım ulaşılacak yere çok daha kolay bir ulaşım imkanı sağlar. SART, radar ekranında, 12 nokta olarak görülür.

SART nasıl konumlanmalıdır?

Aktif bir radar yansıtıcısı olan SART, ne kadar yüksekte konumlanırsa o kadar verimli çalışacaktır. O yüzden SART’ı, en az bir metre yukarıda konumlandırmak, acil durumda daha faydalı olacaktır.

 

 

Ateş Akdoğan© Copyright

 

Yazarın Diğer Yazıları

Navtex Nedir?

30.04.2022 12:52:29

EPIRB nedir?

24.04.2022 17:59:38

AIS nedir?

17.04.2022 11:57:38

Fethiye Göcek koylarına koruma

17 Mart 2022

Su kalitesinin bozulmaması, denizaltı biyoçeşitliliğin azalmaması, en büyük karbon yutak alanlarından olan ve oksijen-besin kaynağı barındırması sebebiyle denizlerin ormanları olarak tanımlanan deniz çayırlarının zarar görmemesi için "Fethiye Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi Göcek Körfezi Mapa, Şamandıra ve Çevre Koruma Projesi" hazırlandı.

StatCounter