Şuan Yelkenci.org Arşiv Sayfasındasınız!
Yelkenci.org ana sayfasına geçiş yapmak için tıklayın...

yelkenci

Türkiyede Akıntılar

Akdeniz buharlaşmadan dolayı kaybettiği su miktarının ancak üçte birini, buraya akan nehirlerden temin eder.

İstanbul Boğaz'ında seyir

Haydarpaşa mendirek çakarı - Dolmabahçe Sarayı rotası, Sarayburnu-Ortaköy hattı aşılana kadar, hızlı yolla geçilir, daha sonra normal seyir ile Ortaköy'e ve (pislik nedeniyle) Galatasaray adası iskelede Akıntıburnu'na yaklaşılır.

Tekne Bakımı

Teknelerin maruz kaldığı bu olaylara karşı onları koruyamazsak kısa zamanda teknemizde onarılması büyük giderlere mal olabiiecek hasarlar meydana gelebilir ve hatta tekne çalışamaz duruma düşebilir.

Akıntılar

Akıntılar dikey ve yatay yönlü periyodik veya periyodik olmayan su hareketleridir. Akıntıların değişik oluşum sebepleri vardır.

Yarıştığınız teknenize uygun vücut ağırlığı

Yarıştığınız teknenize uygun vücut ağırlığına sahip olmanız, yarışmanın önemli bir özrünü ortadan kaldıracaktır.

Montreux Boğazlar Sözleşmesi Tam Metni (20 Temmuz 1936)

BOGAZLAR REJIMINE ILISKIN OLARAK, MONTREUX'DE 20 TEMMUZ 1936 DA IMZALANAN SÖZLESME

TRİM REHBERİ

HAFİF RÜZGARDA(SIFIR-ALTI KNOT)

Kuşadası Yılın Son Kruvaziyerini Ağırladı

Kruvaziyer turizminin önemli merkezlerinden Ege Port Kuşadası Limanı'na, 2021 sezonunun son gemisi Norveç Bayraklı Viking Sky geldi.

İçi Hazineyle Dolu 2 Batık Gemi Bulundu

İsrail, Akdeniz kıyılarında yaptıkları su altı çalışmalar sırasında içi Roma ve ortaçağdan kalma gümüş sikkelerle dolu 2 gemi kalıntısı bulduklarını açıkladı.

2. Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışması : Başvurular 3 Ocak'ta

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 'Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje' yarışmasının başvuru tarihleri açıklandı.

Balıkçılar 2 Gün Denize Açılmayacak

İstanbul'da balıkçılar artan maliyetlere rağmen balık fiyatlarında değişiklik olmaması üzerine 2 gün avlanmayacaklarını bildirdi. DEMBİR üyesi Abdullah Denizer "Böyle devam ederse ocaktan sonra hiçbir arkadaşımız çıkmaz" dedi

Gemi Kazasında "Sarhoşluk" Soruşturması

Baltık Denizi'nde, İsveç kıyılarında iki kargo gemisinin çarpışmasıyla ilgili İngiliz gemisindeki mürettebattan 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Balıklardan Çok Plastiklerle Yüzüyorum

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, ''son yıllarda denizde balıklardan, deniz canlılarından çok plastiklerle yüzüyorum" dedi.

Kevalay Queen İzmir'e Ulaştı

Libya'dan beklenen gemi İzmir'e ulaştı.

Kartal'da Lodos Yıktı Geçti

Kartal Kumcular İskelesi'nde demirli olan bir gemi kuvvetli lodos nedeniyle halatının kopması sonucu batarken, yanında bulunan başka bir gemi de yan yattı.

La Palma'da Lavlar Denize Ulaştı, Sokağa Çıkmak Yasaklandı

İspanya'nın La Palma adasında 19 Eylül'den bu yana aktif olan Cumbre Vieja Yanardağı'nın püskürttüğü lavlar denize ulaştı. Zehirli gaz salınımı riskiyle karşı karşıya kalınması nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Türk Loydu Projesine Tübitak Desteği

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB); Türk Loydu tarafından yürütülecek ve Mesh Mühendislik & Yazılım A.Ş. ile birlikte geliştirilecek 2.5 Milyon TL bütçeli ''Sonlu Elemanlar Yöntemi ile 3 Boyutlu Gemi Yapısal Analiz Si...

Çin'deki Tianjin Xingang Tersanesi Kapatıldı

Çin'deki Tianjin Xingang Tersanesi, Ekim ayı sonunda tüm operasyonlarını durduracağını açıkladı.

Fransa ve İngiltere Arasındaki Balıkçılık Krizi Büyüyor

İngiltere'nin Fransız balıkçıların İngiliz sularında balıkçılık faaliyetlerinde bulunması için gerekli izinleri vermediği iddiasıyla gündeme gelen kriz büyüyor.

Fransa ve İngiltere Arasındaki Balıkçılık Krizi Büyüyor

İngiltere'nin Fransız balıkçıların İngiliz sularında balıkçılık faaliyetlerinde bulunması için gerekli izinleri vermediği iddiasıyla gündeme gelen kriz büyüyor.

''Düşük Karbon Kahramanı'' Seçildi

Biyokütle enerji sektörünün lider firması MİMSAN Grup, ''Sıfır Atık, Düşük Karbon İçin Biyoelektrik'' mottosu ile katıldığı 7. İstanbul Karbon E-Zirvesi'nde ''Afyon Eber Biyokütle Enerji Santrali'' projesi ile 'Düşük Karbon Kahramanı' ödülünün sahibi...

Deniz Taksi Ücretleri Belli Oldu

İstanbul'da deniz taksi ücretleri belli oldu. 10 yolcu kapasiteli deniz taksinin açılış ücreti 100 lira olacak. Tarifede ücret gidilen mile göre artacak. Deniz taksiyi kullanmak isteyenler uygulama ile çağıracak.

Marmara'yı Karış Karış İnceliyor

TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi ve personeli her gün su örnekleri alıp, dipten çıkardıkları çamuru inceleyerek, su altındaki müsilajı kameralarla kaydediyor. Alınan numuneler gemideki laboratuvarda inceleniyor.

Kasalar Dolup Taştı: İşte Balık Fiyatları

Denizlerde 15 Nisan'da başlayan av yasağı 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Balıkçılar gece yarısı 'Vira Bismillah' diyerek ilk ağlarını suya attı. Saatler sonra avdan dönen balıkçılar Gürpınar Balık Hali'ne geldi. Teknelerin dönüşüyle birlikte Gürpınar ...

Milyonlarca Balon Balığını Tek Seferde Yakalayacak Özel Ağ Üretiliyor

Antalya'da bir fabrikada Akdeniz ve Ege'de balıkçıların ağlarına zarar veren balon balığının popülasyonunu kontrol altına almak için dayanıklı naylon ipliklerden ağ örülüyor. Üretici gırgır teknelerine destek verilmesi durumunda üretilen ağlar ile mi...

Midesinde Balıkla Karaya Vuran Denizanası

Birleşik Krallık'ta (BK) bir kumsala vuran ölü denizanası, uzmanları şaşırttı. Bir doğa fotoğrafçısının görüntülediği yarı saydam canlının içinde bütün halde bir balık yer alıyordu.

Exposhipping Expomaritt İstanbul Uluslararası Denizcilik Fuarı Ertelendi

Exposhipping Expomaritt İstanbul 16. Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı, 30 Kasım - 3 Aralık tarihlerine ertelendi.

Mariana Çukuru'nun Dibinde Devasa Virüs Kümeleri Bulundu

Bilim insanlarının dünya üzerinde en derin nokta olarak bilinen Mariana Çukuru'nun dibinde boyutları bakterileri dahi geride bırakan devasa virüs kümeleri keşfettikleri öğrenildi.

Yüz Milyonlarca Deniz Canlısının Ölümüne Neden Oldu

Kanada'nın batı eyaletlerinde yaşanan aşırı sıcakların, yüz milyonlarca deniz canlısının ölümüne sebep olduğu duyuruldu.

Dünyanın En Büyük Sivil Hastane Gemisi 'Global Mercy' Teslim Edildi

Dünyanın en büyük sivil hastane gemisi 'Global Mercy' , uluslararası yardım kuruluşu Mercy Ships'e teslim edildi.

Gemi ve Yat İhracatçılarının Maliyetleri Azalacak

Gemi, yat ve hizmetleri ihracatçılarından ihracat bedelinin FOB değeri üzerinden alınan nispi ödeme tutarı on binde dört oranına indirildi.

Nedeni Stres

Marmara denizinde aylardır etkili olan müsilajın ekosistemde yıllara bağlı medyada gelen bozulmanın bir sonucu olduğunu belirten uzmanlar, tehlikeye dikkat çekiyor. Müsilajın, denizdeki ekosistemin bozulması nedeniyle strese giren canlıların kendini ...

83 Yıllık Batık Gemi Karaya Çıkartıldı

Dünyaca ünlü plajdaki 83 yıllık batık gemi karaya çıkarıldı

Müsilaj için Meclis Araştırması Komisyonu Kuruldu

Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj sorununun nedenlerinin araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi için Meclis Araştırması Komisyonu kuruldu.

İDO'nun Sefer Sayıları Arttı

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), kademeli normalleşme süreci kapsamında, sefer saatlerini yeniden düzenleyerek, yaz tarifesini başlattı.

Marmara Denizi'nde En Çarpıcı Görüntü

Marmara Denizi'ni yok olma tehlikesiyle karşı karşı bırakan deniz salyası olarak bilinen müsilaja en çarpıcı görüntü Erdek Körfezi'nden geldi. Deniz salyasının su üzerinde oluşturduğu tabaka, ölçüm cihazının su altına inmesine izin vermedi. Deniz sal...

Müsilaj Bu Kez Bursa'da

Marmara Denizi sahillerine yakın bölgelerde birçok noktada görülen deniz salyası (müsilaj), Bursa'nın Mudanya ilçesinde de etkili oluyor.

İDO Geleceğin Kaptanlarıyla Seyahat Etti 

İDO, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde çocuklara özel üretilen kaptan şapkalarını tüm biletli hatlardaki İDO gemilerinde çocuklara armağan ederek bayram sevinci yaşattı. Çocuklar Yenikapı, Yalova, Pendik, Bursa terminallerinden har...

''25 Litre: Suyun Peşinde''

''25 Litre: Suyun Peşinde'' National Geographic Ekranlarında İzleyiciyle Buluşuyor.

Türkiye'de Aydınlanma Tarihinin En Önemli Unsurlarından Köy Enstitüleri'ni Anlatan Belgesel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı, ''Yücel'in Çiçekleri Belgeseli''ile evinize konuk oluyor.

20 BİN TEKNELİK BARINAK VE AdbDer

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı?ndan bir Sayın Yetkili ile görüştüm geçenlerde.

Amatör Denizcinin Barınak Kabusu

AdbDer, AMATÖR DENİZCİLER BARINAK DERNEĞİ'nin kuruluş nedeni Amatör Denizci'nin barınma problemini çözmektir ve Derneğin tek amacı da budur.

Amatör Denizci Vatandaş mı? 2

Amatör Denizcinin Devlet tarafından vatandaşlık hakkının verilmediğini,

Milli Sorun Amatör Denizciliğin Önemi

Amatör Denizcilik, Devletimiz tarafından önemi anlaşılmamış, hiç yatırım yapılmamış, hiç düşünülmemiş bir alandır.

Amatör Denizci Vatandaş mı?

Yazımın başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir.

MSI Sailing Team /AG 2019 Sezonuna Hızlı Başladı

2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım olarak 2018 sezonuna damga vuran MSI Sailing Team / AG, 2019 sezonunun ilk iki trofesini de kazanarak iddiasını sürdürdüğünü ortaya koydu.

BAU İlkbahar Trofesi 3. Etap’ta Rüzgarın 'Sarkaç' Etkisi

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 3. Etap mücadelesi bugün Caddebostan parkurunda gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile geride kaldı. Kuzeyli rüzgarın gücünden yana sorun yoktu a...

BAU’nun 2. Etap Yarışlarında Mücadele Nefes Kesti

Helly Hansen-Sport Works Cup adıyla düzenlenen 2. Etap mücadelesinde büyük bir çekişme yaşandı. Caddebostan parkurunda fodeparlar (OCS), iddialı ekipler için ''tatsız'' olsa da tüm yarışçılar bu zorlu sınavda rakiplerini bırakmadı, gruplarda kopma ya...

Altınbaş Üniversitesi İçin Yelken Bir Ders

Türkiye'de yelkenciliğin tabana yayılması aşamasında üniversite yelken kulüplerinin varlığı oldukça önemli. Sevindirici gelişme ise üniversite bünyesinde kurulan yelken kulüplerinin sayılarının giderek artması...

Sıfır Atık Sistemi Marinalar'da

2019 yılı sonunda da Türkiye'deki bütün marinalarda sıfır atık sistemi kurulacak ve Türkiye'deki bütün yatlar, tekneler de mavi kart sistemiyle takip edilecek.

Pek Özel Bir Türk Kahraman

Sayfamızda olmazsa olmazdı bu kahramanımız. '' Sinan Everest '' kaptanımızı duymuş muydunuz? Ya teknesi '' Kader'i ? '' Çok kaynak yok hakkında ortamlarda. O nedenle duymamış olabilirsiniz. 1951'de, İstanbul'dan 7.5 metrelik teknesi ile Filipinler...

StatCounter